Pečeň u ľudí je najväčšia žľaza tela. Váži priemerne 1,5 kilogramu, preto je najväčším orgánom brušnej dutiny. Nachádza sa v pravej hornej časti brucha, pod pravou klenbou bránice. Čiastočne presahuje až pod ľavú bránicovú klenbu.  Hrá dôležitú úlohu pri metabolizme, a preto sa zaraďuje do tráviaceho systému. Slúži na detoxikáciu organizmu, ako zásobáreň glykogénu, tvorbu plazmových bielkovín a tvorbu žlče.

Jednoducho si ju môžete predstaviť ako filter a továreň, kde sa spracovávajú všetky látky zachytené z krvi. Vaša pečeň je miestom, kam smeruje prevažná väčšina toho, čo do svojho organizmu dodávate zvonku.

Čo dokáže?

Pečeň je miestom, kde v každom okamihu prebieha niekoľko tisíc procesov. Práve teraz sa vo vašej pečeni očisťuje krv, štiepia dôležité látky, aby sa nové mohli skladať, vzniká žlč. Pečeň plní niekoľko hlavných funkcií:

 • hospodári s energiou
  Pečeň premieňa vstrebané cukry, tuky a bielkoviny, pripravuje ich na použitie v organizme.
 • zásobuje telo živinami a vitamínmi
  Pečeň skladuje energiu a dôležité látky (minerály, vitamíny) a podľa potreby ich uvoľňuje do krvného obehu.
 • tvorí žlč
  Žlč vylučovaná do čreva ovplyvňuje vstrebávanie tukov a niektorých vitamínov. Žlčou pečeň vylučuje nadbytočné látky.
 • odstraňuje jedovaté látky
  Pečeň predstavuje dôležitú vstupnú bránu do organizmu, pôsobí ako filter, ktorý z pretekajúcej krvi odčerpáva škodlivé alebo jedovaté látky. Zachytáva a spracováva i látky vznikajúce v tele.
 • pomáha tvoriť, obnovovať a riadiť telo
  V pečeni vznikajú bielkoviny a ďalšie dôležité látky – enzýmy zúčastňujúce sa na výrobe energie, hormóny stimulujúce činnosť ostatných orgánov a bielkoviny udržujúce rovnováhu tekutín v tele. Látky tvorené pečeňou sú základnými zložkami procesu zrážania krvi.

 

Energeticky sa pečeň otvára do očí a prejavuje sa na nechtoch rúk a nôh. Preto sa pri diagnóze podľa TCM pozerá nielen do očí, ale sa kontrolujú aj nechty. Čokoľvek sa deje s nechtami, deje sa aj s pečeňou – suché a popraskané nechty ukazujú na suchú a prehriatu pečeň.

 

Pečeň kontroluje aj svalstvo a je zdrojom fyzickej sily tela, li. Silná pečeň = fyzicky silné telo, teda schopné zdvíhať a premiestňovať, na rozdiel od iných typov sily.

 

Mentálne je pečeň zodpovedná za kreativitu a plánovanie. Takisto zodpovedá za náhle “osvietenie”, náhly vhľad do veci a nájdenie riešenia problému.

 

Emocionálne pečeň vládne pocitom ako láskavosť, benevolenciu, súcit a podobné. Na opačnom póle sú to hnev, zúrivosť, podráždenosť.

Pečeň sa viaže aj s menštruáciou. Z pohľadu TCM sú maternica a pečeň energeticky prepojené. Maternica je stále v pohybe. V istej časti mesiaca sa začína sťahovať, čo vytvára teplo a toto teplo vystupuje do pečene. Toto nadbytočné teplo v pečeni vytvára podráždenosť, zlosť, jedovitosť.

Prečo je potrebné si ju udržať v dobrej kondícii?

Chorá pečeň je šiesta najčastejšia príčina smrti!

Príznaky, že nie je v poriadku:

·      Precitlivená a svrbivá pokožka

Jedným zo skorých príznakov ochorenia pečene môžu byť aj svrbivé miesta na pokožke, ktoré sa začnú postupne rozširovať, alebo sa stupňuje intenzita svrbenia. Na dotyk je koža až prehnane citlivá, suchá, následne sa ľahko zapáli a nepríjemne svrbí. V tomto prípade je dôležité udržiavať pokožku dostatočne hydratovanú, čo pomáha zmierňovať nepríjemné príznaky.

·      Zmeny na koži – alergie, ekzémy

Pri koži ešte zostaneme, keďže náhle zmeny na koži sú jedným z pomerne dobre viditeľných príznakov chorej pečene. Ak pečeň v dôsledku ochorenia neuvoľňuje z tela toxické látky, farbivo bilirubín sa začne hromadiť a tieto príznaky začnú byť viditeľné. Koža jemne zmení svoju farbu, zožltne. Rovnako aj špičky prstov a nechty môžu nadobudnúť žltkastý odtieň.

·      Potravinové alergie

Ste alergický na množstvo potravín? Ovocie? Zeleninu? Príčina je vo Vašej pečeni! V súčasnosti sa ovocie nevypestuje bez použitia pesticídov a rôznych chemikálií, aby ovocie nepadli škodce a kým si ho kúpime ostalo pekné, lesklé, akoby práve odtrhnuté zo stromu. Zelenina sa pestuje vo veľkom za použitia herbicídov, umelých hnojív a potom je balená do ,,ochrannej atmosféry“ plnej látok, ktoré naša pečeň musí odfiltrovať. Ak je pečeň príliš zaťažená, už nedokáže odfiltrovať ďalšie chemikálie a toxíny a telo bije na poplach vo forme potravinovej alergie.

·      Zmeny vo farbe stolice

Pečeň, ktorá nie je v poriadku o sebe môže dať vedieť aj pri návšteve toalety. Ak ste postrehli zmeny stolice a táto je sivá, bledá, či nebodaj krvavá, vaša pečeň s vysokou pravdepodobnosťou nefunguje správne. Pozornosť si zaslúži aj váš moč. Ak je váš moč tmavý a nie je to v dôsledku silnej dehydratácie, je to varovný znak, že vaša pečeň nefunguje správne.

·      Pretrvávajúca únava

Badáte na sebe príznaky chronickej únavy? Ak ste dlhšiu dobu bez energie, pridáva sa k tomu malátnosť, prípadne pocity extrémnej slabosti, nemusí sa jednať len o bežnú únavu, ktorú vyriešime zvoľnením životného tempa a relaxom. V prípade, že sa tieto pocity kombinujú s ďalšími uvedenými, je načase dať si vyšetriť pečeň.

·      Bolesti v bruchu

Aj príznaky v oblasti brucha a podbruška môžu indikovať ochorenie pečene. Ak pozorujete kŕče, ktoré sú prípadne sprevádzané tlakom v bruchu na pravej či ľavej strane tekutiny v brušnej stene. Tento môže neskôr dokonca tlačiť na pľúca a spôsobovať tak sťaženie dýchania.

 

Chcete vedieť, či je Vaša pečeň v poriadku? Poradiť sa, ako je možné ju očistiť a navrátiť si zdravie?

Objednajte sa mailom alebo telefonicky na +421 948 311 889 alebo na info@kairoscentrum.sk

Recent Posts