Prijala som pozvanie na prednášku do Kairos centra. O Tiborovi Michalkovi, ktorý je terapeutom a zároveň majiteľom centra, som sa dozvedela od priateľky. Je jeho klientkou a už dlhšie o ňom hovorí ako o človeku, ktorý úspešne pomáha ľuďom nájsť spokojnosť v živote v rôznych oblastiach. Priznávam sa, bola som zvedavá. Je naozaj taký výnimočný? Alebo je to ďalší novodobý guru, akých sa v poslednom období vyrojilo veľa? O čom bude prednášať? Bude to ďalšia z tých spirituálnych prednášok o duši? Volám sa Eva Martinovičová a pracujem ako koučka a terapeutka, tiež pomáham ľuďom nájsť ich životnú cestu a ich vlastné riešenia. Povedala som si, že sa nechám prekvapiť a budem počúvať bez predsudkov a akýchkoľvek očakávaní. A dobre som spravila.

IMG_4260Prednáška bola dobre postavená. Nerozprávalo sa o fatalizme a o tom, aké máme životné predurčenie, ktoré si vybrala naša duša. Práve naopak. Odzneli jasné informácie o tom, ako pracuje náš mozog. Informácie, ktoré sme už možno niekde počuli a čítali, ale na prednáške boli vyslovené s dôrazom, ktorý podnietil našu myseľ na premýšľanie o vlastnom živote. Pretože iba my sme zodpovední za vlastné postoje, za stereotypy, v ktorých žijeme, za reagovanie na situácie, ktoré nás denne stretávajú. Vypočuli sme si, ako nás ovplyvňuje stres, čo všetko sa v našom živote deje bez toho, aby sme si to uvedomovali a kontrolovali. Do stresu nás môže dostať aj nočná mora, vyvolá v nás odozvu, akoby sme ju naozaj prežívali. Alebo naše emočné kódy, ktoré nás ovplyvňujú, pretože vznikli kedysi dávno v detstve a už sme na zážitky zabudli, alebo ich úspešne potlačili.

Vedeli ste, že naše postoje a stereotypy sú merateľné? Priamo z podvedomia, bez racionálnej korekcie? Dá sa to. Keď chce niekto na sebe pracovať, je dobré začať tým, čo sa dá namerať. Aj to je jeden zo spôsobov, ako s vami pracujú v Kairos centre.

Na záver príjemného stretnutia prišiel zážitok. Tibor Michalko s nami pracoval v skupine a zároveň jednotlivo. Cez vlastnú negatívnu spomienku z detstva nám dal zažiť zrušenie emočného kódu. A ten skvelý pocit, keď z vás odíde niečo, čo vás ťažilo, je oslobodzujúci.

IMG_4339Aj keď som pred návštevou Kairos centra možno pochybovala, či sa dozviem niečo nové a pre mňa užitočné, som rada, že som na prednáške bola. Otvorila mi iný a nový pohľad na človeka. A predovšetkým na vlastnú zodpovednosť za svoj vlastný život. Bez vzletných fráz, bez odvolávania sa na poslanie duše – o tej nepadlo ani slovo. S pochopením toho, že všetci zažívame podobné situácie. A predovšetkým s poznaním, že viem, kde mi pomôžu, keď budem potrebovať.

 

 

Autor:

Eva Martinovičová

 

Recommended Posts