Žlčníkové bolesti patria do skupiny tých horších, ktoré môže človek zažiť. Ak aj vy patríte do skupiny žlčnikárov, pravdepodobne viete o čom je reč. Mnohým z vás sa možno tento malý orgán ozval počas uplynulých vianočných sviatkov, kedy dostal v dôsledku nadmerného hodovania poriadne zabrať. Ako ho upokojiť a stravovať sa, aby ste sa v budúcnosti bolestivým žlčníkovým záchvatom vyhli?

Žlčník je dutý orgán podobný vaku hruškovitého tvaru, nachádza sa pod pravým pečeňovým lalokom. Je približne 8 až 12 centimetrov dlhý, 4 až 5 centimetrov široký a má objem zhruba 50 až 80 mililitrov. Jeho hlavnou funkciou je zhromažďovanie žlče a jej následné vypudenie pri zvýšenej potrebe v procese trávenia.

Žlč napomáha predovšetkým pri trávení tukov  – obsahuje žlčové kyseliny tvorené z cholesterolu v pečeni. Uplatňujú sa pri emulgácii primárnych tukov – teda po každom mastnom jedle. Strávenie sýtejších pokrmov si žiada niekoľko gramov týchto kyselín.

zlcnikove kamene

Choroby žlčníka

Choroby žlčových ciest a žlčníka sú pomerne časté, avšak úmrtnosť následkom ich výskytu je pomerne nízka. Ak je pri výskyte niektorého z týchto ochorení potrebné žlčník odstrániť, je možné sa zaobísť aj bez neho, pretože potom vyprodukovaná žlč odteká z pečene priamo do dvanástnika. To je pre naše trávenie za bežných okolností dostačujúce, je však potrebné už doživotne dodržiavať určité opatrenia v stravovacích návykoch.

Medzi najčastejšie ochorenia žlčníka patrí zápal žlčníka, žlčníkové kamene a karcinóm žlčníka.

 

Žlčníkové kamene 

Prejavy žlčníkových kameňov zahrnujú pocity plnosti v okolí žalúdku, pocity tlaku vpravo pod rebrami, neznášanlivosť tučnej stravy, nevoľnosť a plynatosť. Typickým príznakom tejto choroby je však biliárna kolika.  K nej dochádza v situácii, kedy sa kameň zakliesni v oblasti krčku žlčníka a ten reaguje stiahnutím svaloviny svojej steny. V mieste zakliesnenia sa začnú uvoľňovať látky vyvolávajúce zápal. Vzniká tak veľmi krutá bolesť, ktorá prichádza vo vlnách. Najčastejšie sa objavuje navečer a z miesta pod pravými rebrami veľakrát vystreľuje do chrbta až k lopatke. Chorý je nepokojný, bledý, môže mať aj zvýšenú teplotu a byť mierne nažltlý. Vo viac než polovici prípadov sprevádza bolesť aj zvracanie, ktoré však neprináša úľavu. Záchvat je často vyvolaný konzumáciou tučných jedál, ale môže byť vyprovokovaný aj telesnou námahou či prechladnutím.

 

 

Zápal žlčníka

Zápal žlčníka alebo cholecystitída je ochorenie spôsobené najčastejšie prítomnosťou žlčových kameňov. Zápal môže byť spôsobený ako účinkami niektorých agresívnych látok, tak aj prítomnosťou mikroorganizmov

 

  • Baktéria Escherichia coli vstupuje do organizmu črevnej cestou a do žlčníka sa dostane z tenkého čreva.
  • Infekcia môže do žlčníka vniknúť tiež krvnou cestou, kedy krv, ktorá zásobuje živinami žlčník, obsahuje tiež mikroorganizmy. Medzi tie patrí najčastejšie streptokoky.

 

Veľkú úlohu vo vzniku cholecystitídy hrajú tiež žlčové kamene. Tie bývajú hlavným rizikovým faktorom rozvoja zápalu žlčníka.

 

V prípade zápalu žlčníka, odborne cholecystitídy, ide o závažné ochorenie, ktoré tvorí pomerne vysoké percento zo všetkých náhlych príhod brušných. Toto ochorenie sa môže prejaviť v akomkoľvek veku u oboch pohlaví, typicky sa však vyskytuje u obéznych žien vo vekovom rozmedzí 20−50 rokov.

 

 

Karcinóm žlčníka

Karcinóm žlčníka je zhubné nádorové ochorenie. Rakovina žlčníka sa nachádza na piatom mieste na stupnici najčastejších nádorov tráviacej sústavy. Tento nádor vychádza z buniek epitelových, ktoré vytvárajú vnútorný povrch žlčového mechúra a sú teda súčasťou sliznice. Malígne nádory majú tendenciu šíriť sa do okolitých tkanív a narušovať ich. Vzhľadom k blízkemu vzťahu medzi žlčníkom a pečeňou, ku ktorej zospodu prilieha, sa v neskorších štádiách choroby často nádory šíria práve do jej tkaniva. Okrem toho môžu prerastať aj do čreva, podžalúdkovej žľazy alebo pobrušnice.

 

 

Žlčník z pohľadu tradičnej čínskej medicíny

energetického hľadiska zodpovedajú pečeň a žlčník za veľkú časť spojivového tkaniva v tele, predovšetkým väzivo a šľachy. Ak máte problém s nimi, môže ho zlepšiť práca na pečeni a žlčníku.

Mentálne a emocionálne je žlčník zodpovedný za niekoľko ďalších vecí. Jednou z nich je schopnosť robiť rozhodnutia, schopnosť robiť úsudky a preberať kontrolu nad vecami, s ktorými prídeme do kontaktu. Zodpovedá aj za odvahu a iniciatívu, ale toto si neslobodno zamieňať s odhodlaním a vnútorným pohonom, ktorý dávajú obličky! Kým obličky sú zdrojom vnútorného pohonu a rozhodnosti, je úlohou žlčníka, aby tento vnútorný pohon (motiváciu) a rozhodnosť premenil na konanie. Možnože cítime chuť niečo urobiť, ale je to vlastne džob žlčníka, aby sme sa skutočne aj rozkývali.

emocionálneho hľadiska, ak je žlčník slabý, tak je človek veľmi plachý, bojazlivý a utiahnutý, tichý, akoby potlačený, a hlavne veľmi nerozhodný, pretože mu chýba schopnosť robiť rozhodnutia. Ak je žlčník príliš silný, máte pred sebou panovačnú, príliš rozhodnú osobu.

Žlčník sa spája aj so spánkom a tým, ako obvykle spávame. Ľudia s oslabeným žlčníkom majú tendenciu zobúdzať sa veľmi skoro ráno, o 1:00 alebo o 3:00. Takisto majú problém zaspať, keď si ľahnú večer do postele. Ak teda nemáte problém zaspať, ale v noci sa zobudíte veľmi skoro a potom už neviete zaspať, môže to byť spôsobené slabým žlčníkom.

V našom centre ponúkame vyšetrenie a následnú individuálnu terapiu pri ťažkostiach so žlčníkom.

Informujte sa na info@kairoscentrum.sk alebo zvolajte na tel. číslo +421 948 311 889.

Recommended Posts